Naturalne emulgatory
Naturalne emulgatory to substancje przemysłu chemicznego, które mają specyficzną budowę strukturalną, która wpływa na ich określone właściwości fizyczne. Wyróżniają się bardzo szerokim zastosowaniem w wielu branżach technicznych, a jednocześnie bezpieczeństwem użytkowym, wynikającym z braku ich toksyczności. Naturalne emulgatory powszechnie stosowane są w środkach powierzchniowo-czynnych, płynach czyszczących czy polerskich. Emulgatory te należą do grupy surfaktantów, które z łatwością tworzą stabilne emulsje, między dwiema niemieszającymi się cieczami, zmniejszając ich napięcie międzyfazowe. Pozwala to na zastosowanie tych naturalnych emulgatorów do utworzenia bezpiecznej dla środowiska naturalnego, nietoksycznej i jednocześnie stabilnej emulsji.
Spis treści:
Czym są i do czego służą?
Budowa i zastosowanie
Bezpieczeństwo użytkowania
Czym wyróżnia się linia produktów POLIGLIQ-T?
Zalety i korzyści
Czym są i do czego służą naturalne emulgatory?
Naturalne emulgatory wykorzystywane są w wielu produktach emulsyjnych, złożonych z fazy polarnej oraz fazy olejowej. Ta pierwsza zbudowana jest najczęściej z wody, alkoholu lub ich mieszaniny, a drugą tworzą substancje niepolarne, hydrofobowe. Konieczną cechą emulgatorów jest utrzymanie trwałej struktury emulsji, zapobiegając rozwarstwianiu się dwóch niemieszających się faz, przez co rozdzieleniu struktury produktowej. Emulgatory pochodzenia naturalnego wykorzystywane są wówczas, gdy z uwagi na przeznaczenie i charakter produktu konieczne jest zastosowanie przyjaznych środowisku rozwiązań. Szczególnie w produktach myjących czy piorących o dużej emisyjności do środowiska naturalnego wskazane jest zastosowanie produktów opartych o związki pochodzenia naturalnego, cechujące się pełną biodegradowalnością. Właściwości emulgatorów naturalnych nie dobiegają od ich syntetycznych odpowiedników, ponieważ ich działanie oparte jest o te same zjawiska fizyczne. Roślinne pochodzenie emulgatorów naturalnych i niejonowy charakter zapewnia równie trwałe utworzenie się bariery między cząsteczkami fazy wodnej i olejowej, celem zapobiegnięcia ich wzajemnego odpychania, jak w przypadku szeroko stosowanych emulgatorów syntetycznych.
Budowa i zastosowanie
Emulgatory amfifilowe zbudowane są z części zarówno hydrofilowej, jak i hydrofobowej. Pierwsza z nich wykazuje skłonność do łączenia z wodą, natomiast druga odpycha od siebie jej molekuły. Cząsteczki emulgatora orientują się na granicy faz dwóch niemieszających się cieczy. W kierunku fazy wodnej zwrócona jest część polarna, a w stronę oleju część niepolarna. Taka budowa pozwala na zmniejszenie napięcia międzyfazowego, a tym samym emulgacji wody i oleju w trwałą mieszaninę oraz uzyskanie stabilnej emulsji. Głównym zastosowaniem emulgatorów jest zabezpieczenie produktu przed separacją faz, a także zapewnienie odpowiedniej lepkości. Z pomocą naturalnych substancji emulgujących wpływa się istotnie na właściwości gotowych wyrobów oraz znacząco poprawia się wygląd produktu. Co ważne, emulgatory pochodzenia naturalnego opóźniają też pojawianie się niekorzystnych wykwitów tłuszczowych, które to istotnie obniżają termin przydatności produktu do użycia oraz obniżają jego atrakcyjność wizualną.
Bezpieczeństwo użytkowania
Obawy związane ze stosowaniem emulgatorów dotyczą w większości syntetycznych substancji tego typu, które często dodawane są do żywności oraz kosmetyków. Należy jednak mieć na uwadze, że zdecydowana część z nich nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Nie bez znaczenia pozostaje też ściśle regulowana ilość emulgatorów używanych w poszczególnych produktach, przez co nie jest możliwe przekroczenie zalecanej normy. Wszelkie dodatki tego typu podlegają bezpośredniemu nadzorowi. Z tego względu każdy emulgator poddawany jest ponownej ocenie, jeżeli wystąpią zmiany warunków jego stosowania lub pojawią się nowe doniesienia naukowe na jego temat. Aby wyeliminować ryzyko niepożądanych skutków stosowania emulgatorów, należy korzystać z zawierających je wyrobów zgodnie z zaleceniami producenta. Mimo obowiązku i konieczności spełniania wszelkich norm przez emulgatory syntetyczne, ich alternatywne odpowiedniki naturalne z założenia wykluczają możliwość ryzyka środowiskowego. Ponadto w coraz to bardziej dojrzałym społeczeństwie, kwestie środowiskowe podnoszone są ponad wszelkie normy, a stosowanie bezpiecznych, alternatywnych substancji pochodzenia naturalnego staje się nie tylko normą, lecz istotną praktyką nowoczesnego przedsiębiorstwa.
Czym wyróżniają się naturalne emulgatory z linii produktów POLIGLIQ-T?
Jako naturalny emulgator mogą posłużyć produkty z serii POLIGIQ-T, opracowane przez naszą firmę QMERIC. W linii tej wykorzystujemy organiczne związki chemiczne w formie degradowalnych polioli, które w swoim składzie zawierają oligoeterole. Produkty te wytwarzane są wyłącznie ze związków o naturalnym pochodzeniu, a także nie występują w nich żadne substancje odzwierzęce oraz toksyczne. POLIGLIQ-T to seria o wyjątkowo wysokiej jakości użytkowej oraz dużej uniwersalności, przez co sprawdza się w wielu zastosowaniach. Oferujemy trzy produkty o różnym składzie, czyli POLIGLIQ-T 2, POLIGLIQ-T 3 oraz POLIGLIQ-T 4.
Zalety i korzyści
Oferowane przez nas emulgatory wyróżniają się dużą trwałością temperaturową i stabilnością chemiczną, a także mogą być mieszane z wodą i alkoholami w każdym stosunku. Takie właściwości sprawiają, że z powodzeniem sprawdzają się w wielu produktach oraz branżach. W substancjach tych występuje bardzo niska zawartość związków cyklicznych, co korzystnie wpływa na parametry gotowego wyrobu. Produkty z linii POLIGLIQ-T bardzo dobrze sprawdzają się chociażby w produkcji farb i lakierów, a także płynów szczelinujących, sanitarnych, chłodzących oraz środków ochrony roślin. Z uwagi na specyficzne właściwości i możliwość zastosowania w postaci związków powierzchniowo-czynnych, da się je wykorzystać nie tylko jako emulgatory. Z powodzeniem sprawdzają się także jako plastyfikatory oraz prekursory syntezowe tworzyw sztucznych. Produkty te są jednocześnie całkowicie biodegradowalne i kompostowalne. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z ofertą naszych produktów.